fbpx
Skip links

Instagram Kapanan Hesabı Açma Rehberi

Instagram Kapatılan Hesap ve Geri Kurtarma

Instagram hesabına giriş yapmak istediğinizde “hesabını kapattık” uyarısı almak tam bir kabus. Kural olarak tüm kullanıcıların Instagram topluluk kurallarına uyması gerekiyor. Instagram kapanan hesabı açma işlemleri ise titizlikle uygulanmalı. Instagram kullanıcıları tarafından topluluk kuralları bir diğer ifadeyle topluluk koşulları ihlal edilirse bu ihlali instagram yapay zeka algoritmasıyla ya da başkaları tarafından yapılan şikayetlerle tespit etmektedir. Instagram, milyonlarca kullanıcısı olmasına rağmen, bazen kötü niyetli kullanıcıların sahte belge ve bilgilerle raporlaması sonucu hatalı bir şekilde hesapları kapatabiliyor.

Instagram kapanan hesabı açma işlemleri öncesi hesabın neden kapandığını anlamak önemlidir aksi taktirde hatalı işlem yaparsanız hesabın açılasını buga sokarsınız ve form gönderemez hale gelirsiniz. En sık görünen kapanma sebepleri arasında başka birisinin kimliğine bürünmek yani taklit etmek, fikri mülkiyet haklarını ihlal yani telif ihlali yapmak, topluluk koşullarını genel olarak ihlal eden diğer aktivitelerde bulunmak yani koşul ihlali yer alıyor.

Kapatılan instagram hesabını geri kurtarmak için iki yol vardır, birincisi kapanan instagram hesabınıza giriş yapıp karşınıza gelen adımları takip etmek; ikincisi ise instagram kapanan hesapları açma konusunda tecrübeli olan birisinden destek istemektir.

Instagram Hesabının Kapatılmasının Başlıca Nedenleri

 • Yapay takipçi işlemleri
 • Yapay beğeni işlemleri
 • Yapay yorum ya da video izlenme işlemleri
 • Birilerinin kasıtlı olarak hesabınızı “taklit” olarak şikayet etmesi
 • Instagram kaynaklı teknik hatalar

Söz konusu durumlar tespit edildiğinde Instagram, aktif durumda olan hesabınızı kapatır pasif hale getirir ya da doğrudan kalıcı olarak siler.

Bazı durumlarda taklitten kapanan hesaplar, koşul ihlali nedeniyle kapanan hesaplar, telif nedeniyle kapatılan hesaplar için özel çalışma yapılması gerekmektedir çünkü instagram sistemi hesabı kapanan kullanıcılara destek sağlama konusunda ciddi sorunlar yaşatmaktadır. Instagram hesabım kapandı, taklit nedeniyle hesabım kapatıldı, telif nedeniyle hesabım kapatıldı diyerek bize ulaşan Instagram hesabı kapanan kişilerin form gönderemedikleri ya da ”Bir değerlendirme talep etmeden önce Instagram’a git ve bunu yapanın sen olduğunu onayla” gibi anlamsız sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Bu gibi durumlarda Instagram kapanan hesabı açma işlemlerinde profesyonel destek almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

ADIM ADIM INSTAGRAM HESAP AÇMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Hesabınız kapandığında kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınca karşınıza kapanma sebeplerinin yazdığı ayrıca ”itiraz ve değerlendirme” butonunun bulunduğu bir ekran karşınıza gelir. İtiraz etmek istediğinizde ise karşınıza form çıkar ya da kapanma sebebine bağlı olarak Instagram sizden doğrudan kimlik talep edebilir.

Instagram kapanan hesabı açma işlemlerine başlarken kapanan instagram hesabı için itiraz ve değerlendirme formu doldurmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 1. Ad, soyad ve diğer istenen bilgiler doğru girilmeli
 2. İtiraz ve değerlendirme formunda yazdığınız e-mail adresi, kapatılan hesabınızın e-mail adresiyle aynı olmalıdır.
 3. Eğer bir işletmeyseniz, işletmenizin kuruluş ve diğer belgelerini mutlaka “ek olarak” gönderin.

İtiraz formunu sadece “1 kez” doldurun. Ard arda “acaba form gitti mi” diye düşünüp tekrar göndermeyin. İnceleme ve geri dönüş süresini uzatabilirsiniz.

Instagram Hesabı Neden Kapanır?

Özellikle instagramda yeni var olan hesaplar hızlı büyümek için acele ederler. Yeni hesapların en çok başvurduğu yöntemler ise listede. Eğer bu taktiklerle yola çıkarsanız hesabınız kapatılır.

Instagram algoritmaları artık çok daha güçlü ve her şeyi tespit edebiliyor.

Yeni bir hesap için yapılmaması gerekenler:

 • Takipçi satın almak,
 • Beğeni sayısını organik olmayan şekilde arttırmak,
 • Alakasız etiketler kullanmak,
 • Çok fazla kişiye takip isteği göndermek

Instagram Hesap Açma Taktikleri ve Öneriler

İnternette “instagram hesabınızı açıyoruz” başlığı adı altında ücret isteyenlere öncelikle net olarak güven sağlamadan işlem vermeyiniz, güvenilir firmalar ile çalışın. Hesabın açılması için “tek geçerli yöntem” itiraz formu değil artık. Form ile çözemediğiniz durumlarda mutlaka uzmanlarımızdan ücretli destek alınız.

Yeni bir hesapsanız hesabınızın kapatılmasına çok üzülmeyin, Instagram kapanan hesabı açma işlemlerine çok ihtiyacınız yok demektir ve hemen başka bir hesapla yola koyulun, yeni bir hesapta az arkadaş ekli demektir ve kaybedecek birşeyiniz yoktur.

Yeni bir instagram hesabı açacaksanız kesinlikle yeni bir e-mail adresi ile kayıt olun, kapanmış olan eski hesabın e-mail adresini kullanmayın çünkü kapanan hesabı açarken sorun yaşanabilir, çakışabilir. Bu durumda “itibarlı bir instagram hesabı” satın almanızı öneririm. Söz konusu hesabın ismini değiştirerek kullanmaya devam edin. Önemli olan organik bir miktar takipçisi olması. Özellikle taklit nedeniyle kapatılan bir Instagram hesabınız varsa ve siz yine buna benzer ikinci bir Instagram hesabı açarsanız, otomatik olarak kapanma ihtimali yüksektir, bunu da belirtmiş olalım.

Koşul İhlallerinde Instagram Kapanan Hesabı Açmak İçin Bazı İpuçları

Koşulları ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılan Instagram hesabını açmak için bazı ipuçları var. Bu ipuçlarını dikkatlice okuyarak uygulayabilirsiniz:

1. Form Doldurma Şekli ve İtiraz Süreci: Kendi Instagram uygulamanız üzerinden giriş yapın ve karşınıza çıkan “Daha Fazla Bilgi Al” butonuna tıklayarak itiraz sürecini gerçekleştirin.

2. Form doldurma şekli ve itiraz şekli: https://help.instagram.com/contact/606967319425038

3. Form doldurma şekli ve itiraz şekli: https://help.instagram.com/contact/1652567838289083

Bu form işletme hesabına yani ürün satışı gibi Instagram hesaplarına sahip olanlar için idealdir. Eğer işletme değilseniz formu açtıktan sonra “hayır” sekmesine basarak devam ediniz.

Not: Lütfen sizin için en doğru olan formu bulup itiraz talebini SADECE 1 kez gönderin, iletildi ise zaten gidiyor. Defalarca göndererek Instagram spam tespit sisteminin radarına girmeyin.

Leave a comment