WP Mail Smtp Nedir?

Wordpress web sitesine sahip kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen SMTP eklentisi olan Wp Mail SMTP, 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bir e-posta gönderme altyapısı hazırlamak istiyorsanız ve özellikle web sitenizde yer alan iletişim formlarının kusursuz çalışmasını istiyorsanız wordpress SMTP ayarları kusursuz çalışmalıdır. Wp Mail SMTP by WPForms eklentisi sayesinde e-posta istemcinizi yapılandırmak çok kolay.

1. E-Posta Hesabı Oluşturun

Web sitenizin barındığı Cpanel ya da benzeri panellere giderek öncelikle e-posta adresi oluşturun. Cpanel kullanıyorsanız bu işlemi "e-posta hesapları" kısmından yapabilir ve dilediğiniz e-postayı oluşturabilirsiniz. 

Örneğin; info@istalya.com gibi kendi alan adınıza ait bir eposta ve şifre oluşturun. İşlem sonrasında karşınıza çıkan ekranı kapatmayın.

Eposta ve şifreyi oluşturduktan sonra karşımıza gelen ekranda yapılandırma ayarları görünür. Eğer bu ayarlara erişemiyorsanız ya da emin değilseniz, web sitenizin barındığı hosting/sunucu sağlayıcı firmanızla görüşün ve size smtp yapılandırma ayarlarını iletmelerini isteyin.


Bu ayarları saklayın ve wordpress sitenize geçiş yaparak wordpress SMTP ayarları için Wp Mail SMTP ayarlarına geçiş yapın. Eklentiyi indirmediyseniz işleme buradan indirebilirsiniz.

2.WP Mail SMTP by WPForms Ayarlar

Web sitenizin barındığı Hosting/Sunucu firmanızdan üstteki gibi smtp ayarlarını tedarik ettikten sonra sıra geldi, wordpress eklentisi Wp Mail SMTP ayarlarını yapmaya.

SMTP Host: Buraya SMTP ayarlarınıza bağlı olarak mail.istalya.com gibi yazınız.

Şifreleme/Encryption: Öncelikle SSL/TLS bir güvenlik zinciridir. Alanadınızın bağlı olduğu e posta bunu destekliyorsa TLS seçin.

SMTP Port: 587 yazarak devam ediyoruz.

Authentication/Yetkilendirme: Mutlaka aktif olmalı.

En son kısımda ise oluşturduğunuz e-posta ve şifresini yazarak kaydet butonuna tıklıyoruz.

3.En Önemli Adım: Wordpress Admin E-Postası İle Karşılaştırma

Wordpress'e kayıt olurken kullanılan e-posta ile WP Mail SMTP eklentisi için kullanacağımız e-posta aynı olmalıdır. WP Mail SMTP için oluşturduğumuz e-postayı, yönetici e-postamızla aynı yapalım. Bunun için Wordpress yönetim panelinde solda "Ayarlar-Genel" adımlarını takip edin ve kayıtlı e-postanızı az önce WP Mail SMTP'ye eklediğiniz e-posta ile değiştirin.

Bu adımı yapmadığımızda çoğu zaman sistem test mailinde sorun göstermese bile, sitemizi ziyaret edenlerin form mesajları bize ulaşmaz.

4.İletişim Form Ayarları

Web sitenizde yer alan iletişim formları için Contact 7 ve benzeri wordpress eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu form eklentilerinde içeriğin nereye yönlendirileceğini ayarlamayı unutmayın. Eğer bu ayarlar yapılmazsa "wordpress iletişim formu çalışmıyor" "iletişim formu göndermiyor" gibi sorunlar ortaya çıkar.

İstalya güzel günler diler.