Wordpress 401 Hatası

Wordpress sitenizde yönetici (admin) girişi yaparken "401 Unauthorized Proper authorization is required to access this resource" hatası alıyorsanız sorunun çözümünü sizler için sıraladık. Wordpress blog altyapısı ile hayatımıza harika özellikler ve web ağı getirdi. Kolayca web siteleri yapabiliyor ve profesyonel tasarımlarla bunu güçlendirebiliyoruz. Peki yönetici girişi yaparken alınan 401 Unauthorized Proper authorization için neler yapılmalı?


401 Unauthorized Proper authorization Çözümü

Sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayın. Her işlemden sonra sitenizi kontrol edip düzelip düzelmediğini deneyin. Düzelmezse bir sonraki adıma geçin:

  1. Öncelikle web siteniz için "ModSecurity" özelliği açıksa soruna bu neden oluyor olabilir. Çok fazla sayıda aynı IP'den hatalı wp-admin giriş denemeleri olduğu zaman mod security sizi engeller ve 401 hatası yani yetkisiz giriş uyarısı alırsınız. Web sitenizin barındığı hosting/sunucu paneline erişim sağlayın. Bu paneller cpanel, plesk v.b. olabilir. Panelde "ModSecurity" özelliğine erişin. Çoğunlukla "Güvenlik" bölümünde yer alır. İlgili siteniz için modsecurity özelliğini "kapalı" duruma getirin ve sitenizi kontrol edin.
  2. Üstteki çözüm işinize yaramadıysa cpanel ya da FTP ile web sitenizin dosyalarına erişin. Dosya yöneticisinde yer alan /wp-content/plugins klasörünü bulun. Plugins klasörünün adını geçici olarak değiştirerek örneğin ppPluegins yaparak web sitenizdeki giriş hatasının düzelip düzelmediğini kontrol edin.
  3. Son olarak bu çözümler işe yaramadıysa web sitenizdeki dosya ve kodlar hasar görmüş olabileceğinden bir wordpress uzmanından destek isteyin.