Opencart Dönüşüm Kodu ve Etkinlik Snippeti Ekleme

Opencart yani e-ticaret web sitesi kullananlar Google Ads reklamlar kullanarak müşterilerini arttırmaya çalışır. Reklam performansını izlemek ve tam anlamıyla hakim olmak için ise Google Ads bize "dönüşüm kodu" sunar. 

Dönüşüm kodları; reklamdan gelen potansiyel müşterinni hangi sayfayı görüntülediği, satın alma yapıp yapmadığı gibi bazı temel özellikler sunar. Ayrıca bu dönüşüm hareketleri Google Ads tarafından da takip edilir, reklam performansını iyileştirmeye yönelik öneriler alırsınız. Yani Google tarafından reklamınızın en iyi performans elde etmesi için öneriler gelir.

Dönüşüm Kodları Nereye Eklenir?

Eklemeniz gereken 2 tane kod var. Bunlardan birisi "Global Site Etiketi". Global site etiketi web sitenizdeki bütün sayfalarda görünmesi gereken kod. Tüm çerezleri toplar ve yorumlar, potansiyel müşterileri tespit için önemlidir.

1.Dönüşüm Kodu: Global Site Etiketi

Dönüşümleri izlemek için 1.basamak olan global site etiketi nasıl eklenir? Opencart yazılımda dönüşüm kodunu tüm sayfalarda göstermek için bir eklenti var: Google Analytics.

Yönetici girişi yaptıktan sonra Opencart yönetim panelinde Eklentiler kısmına gelin. Burada Analitik araçlarında Google Analytics bulun ve global site etiketi dönüşüm kodunu ekleyin.

Opencart sitede ilk dönüşüm kodunu eklemek bu kadar kolay. 

Şimdi gelelim zor kısma.

2.Dönüşüm Kodu: Etkinlik Snippeti

Google Ads reklamları izlemek için aslında en önemlisi "müşteri satın alma sayfasını kaç kez gördü" "telefonla arama butonuna bastı mı" gibi somut veriler. Dönüşüm koduyla du verileri almak için ise müşteri butona tıklayıp hangi sayfayı görüntüledi sorusunun cevabı bulunur. Bu cevabı etkinlik snippeti verir.

Opencart web sitesinde etkinlik snippeti eklenmesi gereken yer "siparişiniz alındı" "ödeme başarıyla tamamlandı" sayfaları olabilir. Dönüşüm kodunu ekleme yeri tercihi sizin. Yani kişi ödemeyi yaptıktan sonra açılacak olan sayfa ya da ödeme başarısız olursa açılacak sayfa.

Google Ads etkinlik snippeti dönüşüm kodunu eklemek için Opencart web sitesine giriş yapın. Yönetici paenlinde sırasıyla Tasarım-Tema Editörü-Common-Success.twig dosyasına erişin.

Success.twig dosyasında en altta "footer" etiketi öncesine </div> tag sonrasına etkinlik snippet dönüşüm kodunu yapıştırın. Hepsi bu kadar.

Önemli Not

Bazen Success.twig içine yapılan kayıtlar, sayfa yenilenince silinir ve kaydedilmez. Bu durumda cpanel ya da plesk gibi yönetici panellerinden dosyalara erişmeniz gerekir. Panelinizde dosya yöneticisine giriş Catalog-View-Theme-Default-Template-Common-Success.twig dosyasına erişebilirsiniz.

istalya.com