Node JS Nedir?

Node JS, java tabanlı çalışan uygulamaların kullandığı bir bileşendir.

Görev Yöneticisinde Node JS Görüyorum?

Kullandığınız programlara bağlı olarak Node JS yüksek miktarda belllek ve CPU tüketir. Yaptığımız son testlerde "ADOBE" ürünlerinde bu duruma sık karşılaştık. ADOBE ürünlerinde bu durumu sık yaşama nedenimiz ise ADOBE'nin "Creative Cloud" sistemine geçmesi.

Creative Cloud lisans gerektiren Photoshop, Illustrator gibi programlar ile entegre olarak bilgisayarınıza yükleniyor. İhtiyacınız yoksa Creative Cloud kaldırın ama grafik programlarınızın çalışıp çalışmayacağından emin olun.

Ayrıca Adobe dışında farklı grafik programları, java kullanan programlar da Node.js isimli bileşeni yüksek miktarda kullanabilir.

Çözümü Nedir?

Node.js kullanan programı tespit edin. Bunun için ctrl+alt+del tuşlarıyla görev yöneticisini açın.

Ardından burada gözünüze ilişen programları sırayla görev sonlandır yapın.

Node.js önbellek ve CPU kullanım oranı düşüyorsa, sorun görevi sonlandırdığınız programla alakalı. Eğer bu program sizin için gereksizse kaldırın.

2.Çözüm Önerisi

Program sizin için gerekli bir programsa ve kaldırmak istemiyorsanız "başlangıç"ta açılan ve etkinleştirilen programlara göz atın.

Bunun için yine "görev yöneticisi" açılır ve "başlangıç" kısmından bilgisayar açılırken aktif olarak çalışan programlara göz atılır. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve özellikle Adobe Creative Cloud gibi büyük programları "devre dışı" bırakın. 

Böylece bilgisayar açılırken Node.js kullanan programlar aktif olmayacak, bilgisayarınız daha hızlı konuma gelecek.

Diğer yazılarımız içinblog sitemizi gözden geçirebilirsiniz.

Görüşmek üzere.