Facebook'tan Instagram güncellemesi

Instagram'ı bünyesinde barındıran Facebook, geçtiğimiz aylarda yeni güncellemeler yayınladı. Bu güncellemelerden bir çoğu reklam hesaplarını, business manager işletme hesaplarını doğrudan etkiliyor. Özellikle reklam verip ödeme yapmayan kullanıcıların önüne geçmek isteyen Facebook, bir dizi önlemler aldı.

Instagram uzerinden yeni reklam hesabı olusturduğunuz zaman IGBA hesap dediğimiz yeni bir sistem olarak açılmaktadır ve bunu değiştirmek maalesef mümkün değildir.

Artık Instagram işletme hesapları üzerinden, kişiselden işletmeye çevirirken IGBA (Instagram İşletme Hesabı Reklam Hesabı) adını verdiğimiz bir reklam hesabı oluşuyor. Ve reklamları da sadece Instagram tarafından yönetilebilmektedir. Yani, Business Manager'a (işletme Yöneticisi'ne) gitseniz bile, bağlı olan Reklam Hesabı olarak listelenmemektedir. Ayrıca, bu (IGBA) Reklam Hesapları, sadece 'Instagram Reklam Hesabı' olduğu için sadece Instagram'ın uygulaması üzerinden reklam verebilmek için kullanılmaktadır, ödeme yöntemi de uygulama içerisinden eklenebilmektedir.

Ayrıca bu reklam hesabı içerisine ulaşmak Ads Manager (Reklam Yöneticisi) üzerinden mümkün olamamaktadır. Tüm bunlara rağmen, size bir çıkış yolu (workaround) olarak sunmak isterim ki, eğer Instagram'dan reklam verebilmek için başka bir Reklam Hesabını kullanmak istiyorsanız Instagram hesabını ve Reklam Hesabını Business Manager'a (işletme Yöneticisi'ne) bağlayıp, Reklam Hesabı üzerinden de mevcut (daha önce oluşturulmuş) Instagram gönderisini seçerek Reklam verebilirsiniz.

İstalya olarak görüşümüz; bu düzenlemeler kullanıcıların canını sıkabilir çünkü reklam hesabının kapanması durumunda Instagram üzerinden reklam verebilmek nerdeyse imkansız olacak. Reklam hesabı değişiklikleri için ise mutlaka sosyal medya uzmanlarından yardım alınarak değişiklik yapılması önerilmektedir.