Instagram Keşfet Sayfasına Düşmek

Instagram'da keşfete düşmek için milyonlarca kullanıcı etkileyici fotoğraf ve video üretmeye çalışıyor. Instagram algoritması tarafından hangi içeriğin keşfet sayfasında yer alacağı, hangi fotoğraf ve videoların keşfete çıkacağı belirlenir. Instagram algoritması keşfet konusunda belli kriterlere sahiptir ve bu noktada algoritmanın yani Instagram yazılımının göz önünde bulundurduğu birtakım faktörler var. Bu faktörleri sizler için derledik.


1.Instagram'da Keşfete Çıkmak İçin Yüksek Etkileşim Elde Edin

Instagram'da paylaşılan fotoğraf ve videoların istatistik verileri tutulur. Instagram bu verileri kullanarak her paylaşıma ait etkileşim konusunu ele alır bu yüzden Instagram keşfet sayfasında göstermek istediğiniz içeriklerin etkileşimleri yüksek ve doğal olmalıdır. Tamamen gerçek kitlelerden gelen etkileşimler sayesinde gönderiler keşfet sayfasında çıkmaktadır. Etkileşimi istatiksel olarak belirleyen veriler şunlardır:

  • Beğeni sayısı,
  • İzlenme sayısı,
  • Yorumlar,
  • Kaydetme,
  • Paylaşım,
  • Erişim ve gösterim.

Söz konusu etkileşim unsurları ne kadar doğal ve yükselen hızda artarsa, ilgili fotoğraf ya da videonun keşfete düşme ihtimalide o nispette artacaktır. Örneğin; paylaştığınız bir Instagram videosunu sayıca fazla üyesi olan whatsapp gruplarında paylaşarak etkileşimlerini arttırabilirsiniz.

Not: Sahte beğeni, yorum ve istatistik verileri Instagram algoritması tarafından algılanmaktadır bu yüzden keşfete çıkmak için bu tarz yöntemlerden uzak durmak gerekir. Beğeni, yorum ve istatistik satın almak hesabınızın kapanmasına da yol açacağından en doğru ve güzel şekilde doğal yükselmek gerekecektir. Kapanan Instagram hesapları adlı yayınımızda konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2.Ortak Takipçilerin, Arkadaşların ve Hedef Kitlenin Hareketleri

Instagram algoritması tuttuğu veriler sayesinde kimlerin neleri beğenebileceğini tahmin etmektedir. Algoritma bu tahminleri yürütürken kişinin daha önceki hareketlerinden ve yapmış olduğu etkileşimlerden yararlanır. Instagram'da keşfete düşme konusunda takipçilerin ve yakın çevrenin etkisi ise benzer ortak noktalardan gelmektedir.

Örneğin; siz daha önce yemek resimleri beğendiyseniz ve manzara videoları izlediyseniz, sizinle benzer zevklere sahip arkadaşlarınıza da aynı içerikler keşfet sayfasında çıkacaktır. Ortak bağlantıları olan hedef kitleleri hesabımıza çekerek, paylaşılan bir içeriği geniş kitlelere ulaştırmak için kullanırız ve içeriği birbirine yakın olan kişilere beğendirmeye, göstermeye çalışırız. Bu noktada Instagram hesabınızın hedef kitlesini yolun en başında doğru belirlemesiniz ve belli bir hedef kitleden oluşan, ortak noktaları bulunan kişileri takipçi olarak edinmelisiniz.

3.Instagram Hesabının Güncel Durumu

Hem Instagram'da hem Youtube'da elde ettiğimiz veriler, güncel olan ve sürekli yeni içerikler paylaşan hesapların rakiplerine göre daha fazla kitleye ulaştırıldığını gösteriyor. Instagram tarafından öne çıkarılan içeriklerin tamamını incelediğimizde, ilgili içerik sahiplerinin düzenli aralıklarla içerik ürettiklerini gördük.

Özellikle Instagram'da yeni içerik üretmeye başlayan kişiler fotoğraf ve videolarının az etkileşim aldığından şikayet etmektedir ve pes etmektedir. Oysa "haftada en az 3 içerik paylaşımı" yapan Instagram hesaplarının bir süre sonra "peak point" yani zirve noktasını görmeye başladığını biliyoruz. Güncellik etkileşimi, etkileşimler ise Instagram keşfete düşme konusunu tetiklemektedir.

4.Ne Tür İçerikler Keşfete Çıkmaktadır?

Instagram keşfet sayfasında herhangi bir içerik kısıtlaması bulunmuyor. Tüm fotoğraf ve videolar burada görünebilir ancak keşfet sayfasında en çok rastlanılan içerikler sırasıyla eğlence, influencer kişiler, TV içerikleri, toplumun genel beğenisini kazanan videolar olarak sıralanabilir. Temel olarak belli bir hedef kitleye yönelik içerikler üretilebilir ya da genel içerikler için bir konsept, kreatif fikirle yola çıkabilirsiniz. İçerik önerileri konulu yayınımıza da göz atabilirsiniz.

Örneğin; bir doktorsanız ve keşfete çıkmak istiyorsanız zaten aile ve doktorlara ilgi duyan bir hedef kitleniz var demektir. İçeriklerin tek bir konseptte mesleki olarak sürdürerek bu hedef kitleyi genişletmeye çalışmak en doğru olandır.

Sıradışı içerik üretmek isteyenlere, henüz Türkiye'de denenmemiş ve yurtdışında başarılı olmuş Instagram projelerini öneririz.

5.Fark Oluşturun

Instagram'da keşfete çıkmak için "REELS" videolar üretin. TikTok'a rakip olarak hayatımıza giren reels sayesinde kısa videoları eğlenceli hale getirip yükleyebiliyoruz. Bir dönemin Vine fırtınasına benzeyen Reels özelliğini kullanarak normal videolara göre çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Üzerinde iyi düşünülmüş ve senaryosu iyi yazılmış reels içerikler çok fazla kişi tarafından izlenmektedir.

Bir sonraki yayında görüşmek dileğiyle.