Instagram Kapatılan Hesap ve Kurtarma

Instagram hesabınıza yeniden giriş yapmak istediğinizde "hesabınız kapatıldı" uyarısı almak tam bir kabus. "Hesabınız koşullarımızı ihlal ettiği için kapatıldı" ya da "Hesabınız başka birini taklit ettiği için kapatılmıştır" yazısı hesabınızın kalıcı olarak kapatıldığını gösterir ve bunun için tek bir şansınız kalır. Ne yazık ki bu durum Instagram politikaları nedeniyle uygulanmaktadır ve bazen mağduriyetler yaşanmaktadır.

Hesabınızın kapatılmasının başlıca nedenleri:

 • Yapay takipçi işlemleri
 • Yapay beğeni işlemleri
 • Yapay yorum ya da video izlenme işlemleri
 • Birilerinin kasıtlı olarak hesabınızı "taklit" olarak şikayet etmesi
 • Instagram kaynaklı teknik hatalar

Söz konusu durumlar tespit edildiğinde Instagram, hesabınızı kapatır.

NOT: Bu konu  teliften kapanan hesap dışındaki kapanmaları içerir yani koşullarımızı ihlal ettiği için kapatılmıştır uyarısı alanlar bu makaledeki adımları izlesin. Aynı şekilde "taklitten kapanan hesaplar" içinde formlar zaman zaman çözüm olmaktadır. Bazı durumlarda taklitten kapanan hesaplar için özel çalışma yapılması gerekmektedir. İletişime geçebilirsiniz.

En altta yer alan yorumlara göz atarak kendinize uygun çözümlere de göz atabilirsiniz.

Instagram Hesabını Geri Almak İçin Ne Yapılmalı?

Hesaba giriş yapmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi instagram hesabı kapatıldı ekranı çıkar.

Karışınıza çıkan ekranlar aşağıdaki gibidir. Yeni kapanma evresine giren hesaplarda bu ekranlar yaklaşık 24 saat sonra çıkmaktadır. Bazı hesaplar kapanmadan önce doğrulama işlemine tabi tutulur ve 24 saat ekranı çıkar.

♦Instagram kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınca karşımıza çıkan ekran:


♦"Daha Fazla Bilgi Al" diyerek hesabın tam olarak neden kapandığını anlarız. Karşımıza şu ekranlar çıkar:

Taklit nedeniyle kapanan Instagram hesabı hata ekranı:

Koşulları ihlalden kapanan Instagram hesabı hata ekranı:


ADIM ADIM INSTAGRAM HESAP AÇMA NASIL YAPILIR?

Burada "itiraz" bölümü bulunur. "Bize bildirin" kısmına tıkladığınızda itiraz formu açılır. İtiraz bölümünü doldurmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 • Ad, soyad ve diğer istenen bilgiler doğru girilmeli
 • İtiraz formunda yazdığınız e-mail adresi, kapatılan hesabınızın e-mail adresiyle aynı olmalıdır.
 • Eğer bir işletmeyseniz, işletmenizin kuruluş ve diğer belgelerini mutlaka "ek olarak" gönderin.İtiraz formunu sadece "1 kez" doldurun. Ard arda "acaba form gitti mi" diye düşünüp tekrar göndermeyin. İnceleme ve geri dönüş süresini uzatabilirsiniz.

Instagram Hesabı Neden Kapanır?

Özellikle instagramda yeni vârolan hesaplar hızlı büyümek için acele ederler. Yeni hesapların en çok başvurduğu yöntemler ise listede. Eğer bu taktiklerle yola kilk andan başlarsanız hesabınız kapatılır.

Instagram algoritmaları artık çok daha güçlü ve herşeyi tespit edebiliyor.

Yeni bir hesap için yapılmaması gerekenler:

 • takipçi satın almak,
 • beğeni sayısını organik olmayan şekilde arttırmak,
 • alakasız etiketler kullanmak,
 • çok fazla kişiye takip isteği göndermek

Instagram Hesap Açma Taktikler ve Öneriler

İnternette "instagram hesabınızı açıyoruz" başlığı adı altında ücret isteyenlere öncelikle net olarak güven sağlamadan işlem vermeyiniz, güvenilir firmalar ile çalışın.  Hesabın açılması için "tek geçerli yöntem" itiraz formu değil artık. Form ile çözemediğiniz durumlarda mutlaka uzmanlarımızdan ücretli destek alınız.

Yeni bir hesapsanız hesabınızın kapatılmasına çok da üzülmeyin ve hemen başka bir hesapla yola koyulun. Bu durumda "itibarlı bir instagram hesabı" satın almanızı öneririm. Söz konusu hesabın ismini değiştirerek kullanmaya devam edin. Önemli olan organik bir miktar takipçisi olması. Özlelikle taklit nedeniyle kapatılan bir Instagram hesabınız varsa ve siz yine buna benzer ikinci bir Instagram hesabı açarsanız, otomatik olarak kapanma ihtimali yüksektir, bunu da belirtmiş olalım.

Koşulları ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılan instagram hesabını açmak için bazı ipuçları var. Bu ipuçlarını dikkatlice okuyarak uygulayabilirsiniz. 1.form doldurma şekli ve itiraz sürecini kendi Instagram uygulamanız üzerinden giriş yapıp karşınıza çıkan "daha fazla bilgi al" butonuna tıklayarak gerçekleştirin.

***2.form doldurma şekli ve itiraz şekli: https://help.instagram.com/contact/396169787183059 adresinden yapılmaktadır ama Instagram hesabınız üzerinden giriş yapıp formu zaten doldurduysanız bu adrese girmeyin şimdilik. ***

***3.form doldurma şekli ve itiraz şekli: https://help.instagram.com/contact/606967319425038 ***

***4.form doldurma şekli ve itiraz şekli: https://help.instagram.com/contact/1652567838289083

Bu form işletme hesabına yani ürün satışı gibi Instagram hesaplarına sahip olanlar için idealdir. Eğer işletme değilseniz formu açtıktan sonra "hayır" sekmesine basarak devam ediniz.

Not: Lütfen sizin için en doğru olan formu bulup itiraz talebini SADECE 1 kez gönderin, iletildi ise zaten gidiyor. Defalarca göndererek spam tespit sistemine takılmayınız.

-----------------------

Güncelleme (Temmuz 2022): Hesabı taklit nedeniyle kapananların sayısında artış gözlemleniyor, bunun sebebi çevrenizdeki veya tanımadığınız kişiler tarafından sahte bilgi ve belgelerle hesabınızın şikayet edilmesinden kaynaklanıyor. Ücretli destek için uzmanlarımızdan destek isteyiniz. Benzer şekilde Instagram algoritmasının telif konularını artık daha kolay ayırt edebildiğini ve özellikle marka ürünler satan hesapların teliften dolayı kapandığını görüyoruz.

Güncelleme (Aralık 2021): Hesabı kapananlar panikle defalarca form ve itiraz yaparak instagrama başvuru yapıyor, Instagram ise bu tarz durumları önlemek için hesabınızı KALICI OLARAK talebe kapatabilir, yani 100 tane form doldursanız bile Instagram sizinle ilgilenmez, tüm yardım taleplerinizi spam algılar ve erişiminizi engelleyebilir. Bu yüzden hatalı işlemler yapmak yerine bizim ekibimizden ücretli profesyonel destek alarak işlemlerinizi yürütmeniz önerilir.

Güncelleme (Ekim 2021): Instagram kapanan hesaplar için ne yazık ki formlarla destek sınırlı hale getirildi ve sadece "çok önemli" görülen hesapların işlemlerine bakılıyor. Instagram sistemi sahip olduğu yapay zeka ile hangi hesapların daha önemli olduğunu takipçi sayısı ve diğer özelliklere göre belirliyor. Kapatılan hesaplar için bu yüzden destek normal yollarla kısıtlı hale geldi. Ne zaman düzeleceği ise merak konusu.

Güncelleme (Nisan 2021): Instagram ve Facebook'ta kapanan hesabı açma işlemleri ile ilgili kronik sorunlar devam ediyor. Özellikle kullanıcılara gelen e-postada "görünüşe göre hesabınız yanlışlıkla kapatılmış. Bu sorunun yarattığı geçici rahatsızlık için özür dileriz" demesine rağmen, hesabın açılmadığı görülüyor.

İkinci konu ise "hesabınız geçici olarak kilitlendi" konusu. Bu özellik Instagram hesaplarına sıradışı ve farklı ipler üzerinden giriş olduğunda ortaya çıkıyor. Bu yüzden mutlaka her Instagram kullanıcı kendi hesabına bir e-posta ve güncel telefon numarası eklemelidir.

Bir diğer konu ise yaklaşık 4 ay önce Facebook tüm kullanıcıları doğrulamak istediğini açıklamıştı. Şuan özellikle Facebook reklamveren hesaplar kimlik doğrulamasına zorlanmaktadır. Bu yüzden Facebook hesaplarınzı varsa mutlaka profil resmine kendi resminizi koyunuz.

Güncelleme (Aralık 2020): Instagram yüz tanıma sistemi ile hesapları doğrulamaya başladı. Spam olduğundan şüphe edilen hesaplarda kamera ile yüzü sağa sola ve yanlara çevirmeniz istenerek robot olup olmadığınız test ediliyor. İlgili özellik şuan test sürecinde. Facebook bir süredir neredeyse tüm hesapları doğrulamak için birçok güncelleme yaptı. 

Güncelleme: Koronavirüs nedeniyle Instagram tarafında destek biletlerine geç dönüşler yaşanıyor. Çok fazla destek talebi/form göndererek spam durumuna düşmeyin.

Güncelleme (Ekim 2020): Form ile itiraz etmek isteyenlerde "Bir değerlendirme talep etmeden önce Instagram'a git ve bunu yapanın sen olduğunu onayla" sorunu çıkabiliyor. Kapatılan bir hesapta bu uyarının çıkması oldukça saçma, bir nevi form doldurmayı engellemek için geliştirilmiş sanki. Zaten form da doldurulsa geri dönüş oranları ve açılma oranları çok düştü.

Güncelleme (Ağustos 2020): Ağustos 2020 itibariyle Instagram destek formları çalışmıyor. Form doldururken şu hatayı veriyor:

 "Geçersiz kullanıcı adı" "Girdiğiniz kısa bağlantı bir Kullanıcı değil. Lütfen geçerli bir Kullanıcı girin. Bir içeriğin bağlantısını edinmeyi öğrenmek için buraya tıklayın." 

Ayrıca bir süredir birçok hesapta kimlik onayına düşüyor. Kimlik onayına düşen hesaplarda "24 saat" uyarısı çıkar, doğrulama istenir. Ve 24 saat uyarısından sonra hesap kapanır.

-----------------------

Son olarak yine tekrar etmekte yarar var teliften kapatılan ya da hacklenen, çalınan instagram hesapları için bu formları boşuna denemeyin malesef bu şekilde kapanan hesapların geri gelmesi çok zor, özel yöntemler kullanarak açmaktayız.

Yardım ve diğer istekleriniz için istalya.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.