Instagram Hesabım Çalındı Sorunu - Hacklenen Hesabı Geri Alma

Instagram hesabı çalınan kişileri zor bir süreç bekler. Instagram hesabım çalındı sorununu çözmek kolay bir yol olmasa da hesabı hacklenenler için çok önemli ipuçları paylaşacağız. Instagram'a giriş yapamıyorsanız bu doğrudan hesabın hacklendiği anlamına gelmez. Hesabınız Instagram koşullarını ihlal ettiği gerekçesi ile ya da taklit gibi başka nedenlerle de kapatılmış olabilir. Hesabınız kapandıysa burada yer alan makalemize göz atabilirsiniz. Hesabın çalınıp çalınmadığını anlamak için birkaç deneme yapılmalıdır. 

Tüm yöntem ve taktikleri, ipuçlarını paylaşmadan önce sizlere en büyük önerimiz; eğer Instagram hesabınız çalındıysa derhal bulunduğunuz il veya ilçede yer alan Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulunun. Böylece saldırganlara karşı hukuki mücadeleyi başlatarak hesap sorabilirsiniz.

Instagram Hesabının Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

  • Hesabınızın çalınıp çalınmadığını anlamak için öncelikle kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmayı deneyin. Giriş yapmaya çalışırken eğer aşağıda resimde görüldüğü gibi "Girdiğin kullanıcı adı bir hesaba ait değil" uyarısı alıyorsanız, muhtemelen hesabınız çalındı ya da Instagram tarafından silindi.
  • Ancak hesabınıza sürekli giriş yapan ve takip eden biriyseniz, örneğin 2 gün önce baktığınızda herşey normalse, bu durumda hesabınızın Instagram tarafından silinme ihtimali de ortadan kalkıyor. Bu durumda hesabınızın doğrudan çalındığını tespit etmiş olursunuz. Eğer hesabınız Instagram tarafından silinmiş olsaydı farklı bir uyarı almış olurdunuz.
  • Instagram hesabım çalındı demeden önce son bir kontrol de arkadaş, kardeş ya da hesabı takip eden yakınlarımızdan kontrol sağlamaktır. Samimi olduğunuz kişilere takip ettiği kişileri gözden geçirmesini, anormal bir kullanıcı adı olup olmadığı sorulabilir. Hesabı hackleyen kişiler genellikle kullanıcı adınızı değiştirmektedir, saldırganların sizin hesabınız için belirlediği yeni kullanıcı adını bulmaya çalışın.

Instagram Hesabı Nasıl Hacklenir? Önemli Uyarılar

Instagram hesabınız çalındı ise bunun başlıca sebepleri şunlardır:

  • E-mail adresinize gelen ve Instagram tarafından geldiğini düşündüğünüz sahte e-postalar. Bu e-postalar bilişim dilinde "pishing" olarak adlandırılan ve sanki Instagram'dan gelmiş izlenimi uyandıran sahte maillerdir. Dikkatli bakıldığında web adres kısmının instagram.com ya da facebook.com olmadığı anlaşılabilir. Eğer bu e-postalardan birinde yer alan linklere tıklarsanız, saldırganların istediği bilgileri verirseniz şifreniz çalınabilir.
  • Takipçi arttırmak için kullanılan web siteleri ya da mobil uygulamalar. Bu web siteleri ve uygulamalar genellikle Instagram bağlantısı istediği için şifrenizi alırlar. Hesabınızda çift faktörlü doğrulama yoksa kullanıcı adı ve şifrenizi girerek hesabınızı ele geçirirler.
  • Sosyal mühendislik. Bu yöntemde bir kişi şifrenizi çalmak için size çeşitli oyunlar kurabilir. Örneğin; hesabı çalınan bir müşterimize saldırgan "DM" ile ulaşıp, takipçi sayısını arttıracağını söylemişti. Bunun için de şifresini almıştı. Sosyal mühendislik, bir kişiyi farklı metotlarla ikna etme yöntemidir. Saldırganlar kişileri "hesabın tehlikede" "takipçini arttıralım" gibi sözlerle kandırarak hesaplarını çalabilir.,

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesabı çalınan ya da hacklenen kişiler için ne yazık ki çok fazla yöntem bulunmuyor. Instagram tarafından bu konuda çok fazla destek sunulmama nedenlerinden bir tanesi, "hesabım çalındı" diyerek aslında başka kişilerin hesabını çalmaya çalışan kişilerin olması.

1.Yöntem: Instagram giriş penceresinde "şifreni mi unuttun" seçeneğine tıkladıktan sonra "e-posta" "telefon numarası" seçenekleriyle şifre sıfırlama bağlantısı almaya çalışın. Eğer şifre sıfırlama bağlantısı gelirse derhal şifreyi değiştirin ve hemen ardından "kayıtlı e-posta" "kayıtlı cep telefonu" kontrollerini sağlayıp hesabı güvene alın.

Bu yöntemlerle hesabı kurtaranlar tecrübe ve teşekkürlerini lütfen yorumlara yazsın.

2.Yöntem: Instagram hesabınız çalındığında e-posta adresiniz çok önemli rol oynar. Instagram hesap şifreniz değiştiğinde veya kullanıcı adınız değiştiğinde e-posta hesabınıza değişiklik bildirimi alırsınız. Instagram hesabını çalan saldırganlar çoğunlukla kullanıcı adı ve e-postayı zaten değiştirirler. Instagram tarafından geldiğine emin olduğunuz maillerde "kullanıcı adı değiştirildi" mailine girerek "Kullanıcı adını değiştiren sen değilsen, hesabını güvene al" ya da bazen "değişikliği geri al" yazan linke tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkarsa şanslısınız ama genellikle saldırganlar e-posta adresini değiştirdiği için sizde bu ekran çıkmaz ve direk olarak "güvenlik kodu al" seçeneği çıkar:


E-posta adresine gelen mailden söz konusu işlemleri yapabilirsiniz. Ancak saldırganlar çoğunlukla "hesaba kayıtlı cep telefonu numarası"nı da değiştirdiği için "güvenlik kodu" almada sorun yaşarsınız. Ne yazık ki böyle bir durumda yapacak çok birşey kalmıyor.  

3.Yöntem: Üstteki yöntemden sonuç alamadıysanız form göndererek şansınızı deneyin. İlgili form adresi https://help.instagram.com/contact/606967319425038 

Bu form aslında hacklenen hesaplarla ilgili değil ancak zaman zaman destek talebine dönüş yapıldığı görüldü.

En Kötü Senaryo ve Yaşanmış Bir Örnek

Instagram'a kayıtlı e-posta adresiniz çalındıysa büyük zorluklar sizi bekler. Saldırganlar e-posta hesabınıza Instagram tarafından gelen e-mailleri silerek, hesabınızı geri almanızı engelliyor. Kullanıcı adı ve şifre değişiklikleri Instagram tarafından kayıtlı e-posta adresinize geldiğinde işlemi geri alma hakkınız oluyor ancak saldırganlar e-mail adresinizi de ele geçirmişse bu mailleri anında siliyorlar.

Instagram ve Facebook tarafından ileriki yıllarda nasıl güncelleme yapılacağı, çalınan hesaplarla ilgili nasıl bir yeni yol izleyeceği merak konusu.

Ünlü bir sanatçının hesabının çalınma örneğini sizlerle paylaşarak nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyaralım. Sanatçımız Instagram adresine gelen "Hesabınız 24 saat içinde silinecek, lütfen bu formdan bize ulaşın" linkine tıklayarak hem mail bilgilerini hem Instagram bilgilerini paylaşıyor. Saldırganlar hesabı ele geçirdikten sonra tüm bilgileri değiştirdiler. E-mail adresi de ele geçirildiği için yapacak pek birşey kalmamıştı ancak bizler kendi tecrübe ve çalışmalarımızla hesabı geri almayı başardık. Siz siz olun bilmediğiniz bağlantılara asla tıklamayın.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Aldıysanız Ne Yapılmalıdır?

2020 yılında gelen Instagram güncellemesine göre eski kullanıcı adınızı 14 gün içinde başkasına kaptırmadan tekrar aktif edebiliyorsunuz. Hesabınızı çaldırdığınız süreçte çalan kişiler kullanıcı adını değiştirmişse hesabınızda öncelikle kullanıcı adınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz. Çalınan Instagram hesabı geri alındıktan sonra ilk yapılması gereken diğer işlemler e-posta adresinin değiştirilmesi, kayıtlı cep telefonunun değiştirilmesi işlemleridir.

Son olarak hesap için "iki faktörlü doğrulama" sistemini etkinleştirin. Böylece telefonunuza onay gelmeden artık kimse giriş yapamaz.

Faydalı olması dileğimle.

istalya.com