EN İYİ 3 VİDEO EDİT PROGRAMI (Ios VE Android Uyumlu)

Youtube, Instagram Reels, Facebook ve Tiktok hayatımıza girdiğinden beri video içerikli paylaşım yapanların sayısı hızla artış gösteriyor. Akıllı telefonlarda yer alan video edit uygulamaları sayesinde 720p, 1080p, 4k çözünürlükte birbirinden güzel videolar üretebiliyoruz. Video edit uygulamalarını etkileyici kılan ise filtre, kırpma ve boyutlandırma, etiket ekleme, kolay montaj, müzik ekleme, ses düzenleme, renk ayarları gibi özellikler.

Kullanıcılar video içerikli paylaşım ve yayınları özellikle Instagram, Tiktok ve Youtube mecralarında paylaşıyor. Popüler kültürün etkisi ile birlikte son yıllarda insanlar çektikleri videolar sayesinde gelirde elde etmeye başladı. Video içeriklerini daha anlamlı ve kusursuz göstermek için etkili düzenlemeler yapılması şart. Etkileyici video düzenleme için en iyi video düzenleme programlarını bulup derledik. Bu mobil uygulamalar sayesinde video içerikleri yaratmak artık çok kolay.

 

 

1)INSHOT

Inshot uygulaması sayesinde video içeriklerinizi IOS veya Android uyumlu cihazlarınızda kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Daha fazla özellik için pro versiyonunu satın alabilirsiniz.

Uygulamaya girdiğimiz anda ilk olarak video/fotoğraf/kolaj seçenekleri karşımıza çıkıyor. Inshot uygulaması video düzenlemenin yanı sıra fotoğraf ve kolaj oluşturmanızı da sağlayan bir uygulama. Biz şimdilik sadece uygulamanın video düzenleme özelliklerini inceleyeceğiz.

İlk olarak video ikonuna dokunup galerimizde bulunan video ve ya fotoğrafları seçmekle işe başlıyoruz. Inshot uygulamasının çoklu özelliği sayesinde istediğiniz sayıda video ve fotoğraf seçebilirsiniz. Videolarınızı seçtikten sonra uygulamanın özelliklerini kullanarak video düzenleme kısmına geçiyoruz.

      

Inshot uygulamasında hangi özellikler mevcut?

İlk olarak karşımıza Tuval Özelliği çıkıyor. Tuval özelliği, videonuzu hangi mecrada kullanacaksanız o mecraya uygun ölçeklendirme yapmanıza yardımcı oluyor. Youtube , Instagram gönderi veya Instagram hikaye kısımları için uygun olan ölçeği seçip, dilediğiniz mecra için video içerikleri oluşturabilirsiniz.

Video içeriklerini etkili hale getirmenin bir yolu ise müzik. Inshot uygulamasıyla istediğiniz parçayı indirip aynı zamanda videolarınıza ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz parçalarınızın istediğiniz kısmını videonuzun herhangi bir bölümüne dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde pek çok albüm bulundurduğundan dinleyip seçme hakkınızı da kullanabilirsiniz. Bunun dışında müzik eklemek istemezseniz uygulamanın size sunduğu ses efektlerinden de yararlanabilirsiniz.

Uygulamanın en eğlenceli özelliklerinden biri ise çıkartmalar. Inshot video düzenleme uygulamasının size sunduğu yüzlerce çıkartma çeşitleri içerisinden dilediğinizi seçip videonuza yerleştirebilirsiniz veya galerinize kaydettiğiniz her hangi bir görseli benzer şekilde ekleyebilirsiniz.

Görseller dışında videoya yazı ekleme özelliği sayesinde metninizi dilediğiniz renk ve punto ile videonuza ekleyebilirsiniz.

Fotoğraf ve videoları etkili kılan bir başka özellikse filtre ve efekt. Uygulama içerisinde pek çok filtre ve efekt barındırıyor. Videonuza uygun gördüğünüz filtre ve efektleri kullanabilirsiniz. Bir videoyu oluştururken uygun geçişler yapmak çok önemli. Uygulama sayesinde videolarınızın arasında ki geçiş çeşidini seçip, istediğiniz kısımlara yerleştirebilirsiniz.

Videonuzun özellik aşaması bittikten sonra , hangi kısmını kullanmak istiyorsanız kesme özelliği sayesinde o kısımları kırpabilir ve videonuzu oluşturabilirsiniz. En son olarak kaydetme seçeneklerinde istediğiniz kaliteyi ( 480P , 720P , 1080P) seçip videonuzu galerinize kaydedebilirsiniz.

Google Play'den indir

Apple Store'dan indir


2. ADOBE PREMIERE RUSH

Video düzenleme denince akla ilk gelen geliştiricilerden biri olan Adobe mobil cihazlara indirebilen bir uygulama geliştirdi. Adobe Premier Rush neredeyse tüm sosyal medya mecralarınız için video düzenleme kolaylığını akıllı telefonlarınıza sunuyor.

Adobe Premiere Rush nasıl kullanılır ?

Uygulamayı Ios ve Android uyumlu cihazlarınızdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Daha fazla özellik için pro versiyonunu satın alabilirsiniz.

Uygulama indikten sonra kullanmayı istediğiniz video parçalarınızı seçip projenize başlayabilirsiniz. Uygulama, çalışmanızı rahat gerçekleştirmeniz açısından size ‘’Time Line’’ yani bir zaman çizelgesi sunuyor. Bu sayede hangi videonuzu nereye yerleştireceğinizi net bir alanda görebiliyorsunuz. Zaman çizelgesi ayırmak istediğiniz video kliplerinizi en ince detayına kadar gösterdiği için en hassas saniyelerden kesme ve düzenleme işlemleri yapabilir, video kliplerinize birden fazla kamera ile çekilmiş hissiyatı yaratabilirsiniz.

Sahnelerinizi zaman çizelgesinde uygun formata soktuktan sonra uygulamanın ses özelliklerine geçiyoruz. Zaman çizelgesi sayesinde ses kanallarınızı da ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Video klibinizde bulunan mevcut sesleri dışarıya atıp , arka fonunuza ister uygulamanın size sunduğu, isterseniz de kendi müzik dosyanızda bulunan parçaları ekleyebilirsiniz. Görüntü ve ses ayarlarınızı hazırladıktan sonra renk ve başlık özelliklerinden dilediğiniz başlığı videonuzda dilediğiniz kısma istediğiniz boyut ve zaman uzunluğunda yerleştirebilirsiniz. Video klibinizi tamamladıktan sonra yatay, dikey, kare seçenekleri ile dilediğiniz format ve görüntü kalitesi ile projenizi dışarı aktarabilirsiniz .

   

 

Google Play'den indir

Apple Store'dan indir


3.BEATLEAP

Sıradaki video edit uygulamamız tam müzik severlere göre! BeatLeap uygulaması diğer video düzenleme programlarına göre biraz daha müzik odaklı olarak karşımıza çıkıyor. BeatLeap, sosyal medyanızda paylaşmanız için üretebileceğiniz içerikleri çok basit ve hızlıca "tempoya uygun" yaratmanıza yardımcı olan bir uygulama. Mesela ‘’Bir günüm nasıl geçti ? ‘’ konulu kısa ve basit bir videoyu dakikalar içerisinde çok eğlenceli bir formata dönüştürebilirsiniz veya video içeriklerinizin öncesi için kısa giriş fonları hazırlayabilirsiniz.

Bu uygulama sadece IOS kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Android kullanıcıları için APK versiyonları bulunmaktadır.

Her uygulamada olduğu gibi BeatLeap içerisinde çekimini yaptığımız videoları ve kliplerini seçerek başlıyoruz. Video kliplerinizi istediğiniz sıra ve uzunluğa göre hazırladıktan sonra dilediğiniz videoları dilediğiniz müziklerle çok basit işlemler sayesinde eşleştirebilirsiniz.

Uygulama içerisi satın almalar sayesinde hangi parçayı istiyorsanız rahatlıkla indirebilirsiniz. BeatLeap uygulaması, çekimini yaptığınız kliplerle müzik ritimlerini eşleştirdiğinden, video içeriklerinizi eğlenceli formatlara sokmanıza yardımcı oluyor. Hızlı kesim, çevirme ve yakınlaştırma özellikleri sayesinde videonuzu istediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda efekt ve filtre seçenekleri ile ufak dokunuşlar yaratabilirsiniz. Video klipleriniz ile seçtiğiniz müzik parçalarını senkronize ettikten sonra, Youtube, Instagram, Tiktok ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarına uygun formatı seçip dilediğiniz görüntü kalitesi ile mobil cihazınıza indirebilirsiniz.

  

Apple Store'dan indir